Gmina Drohiczyn

Współrzędne: 52°24' N 22°39' E
Gmina Drohiczyn Gmina Drohiczyn położona jest w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego. Przez gminę przebiega droga krajowa nr 637 (Warszawa - Siemiatycze - granica państwa). W pobliżu przebiega droga krajowa (19) Lublin - Białystok - Kuźnica Białostocka (granica z Białorusią). Południową i zachodnią granicę gminy stanowi rzeka Bug, odzielająca gminę Drohiczyn od gmin Jabłonna Lacka, Repki, Korczew, Platerów oraz Sarnaki (woj. mazowieckie). Ze względu na położenie w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Bug i dość wyraźną rzeźbę polodowcową (unikalne walory krajobrazowe) gmina posiada tereny doskonałe do rekreacji i wypoczynku, szczególnie wędkowania. Atrakcyjność terenu podnoszą zabytkowe zespoły sakralne oraz miejsca widokowe - Góra Zamkowa.
Miejscowości gminy: Arbasy Duże, Arbasy Małe, Bryki, Bujaki, Bużyski, Chechłowo, Chrołowice, Chutkowice, Klepacze, Kłyzówka, Koczery, Lisowo, Lisowo-Janówek, Łopusze, Milewo, Miłkowice-Janki, Miłkowice-Maćki, Miłkowice-Paszki, Miłkowice-Stawki, Minczewo, Narojki, Obniże, Ostrożany, Przesieka, Putkowice Nagórne, Rotki, Runice, Sady, Siekierki, Sieniewice, Skierwiny, Smarklice, Smorczewo, Sytki, Śledzianów, Tonkiele, Wierzchuca Nadbużna, Wierzchuca Nagórna, Wólka Zamkowa, Zajęczniki.
Urząd Miejski: 17-312 Drohiczyn, ul. Kraszewskiego 5, tel. 85 656-52-60; faks 85 655-70-80
Strona internetowa gminy

Historia

Drohiczyn powstał we wczesnym średniowieczu na polsko-ruskim pograniczu etnicznym. Metryka najstarszego i najważniejszego niegdyś grodu na Podlasiu, sięga XI wieku. Drohiczyn istniał zapewne już wcześniej, o czym świadczą liczne znaleziska na terenie miejscowego grodziska, a także znajdujące się w okolicy kurhany z VII-XI wieku. W każdym razie tutejszy gród został założony w I połowie XI wieku przez ludność ruską, na co wskazuje także jego nazwa, która wywodzi się od ruskiego imienia Drogit, czy też Drohicz.
Od 1181 roku, przez krótki okres, był samodzielnym księstwem. W 1254 roku, o czym się nie pamięta, był miejscem koronacji jedynego króla w dziejach Rusi - Daniela Halickiego. Miejskie prawo magdeburskie Drohiczyn uzyskał w 1498 roku od księcia Aleksandra Jagiellończyka, syna Kazimierza. W 1520 roku Drohiczyn został stolicą województwa podlaskiego, które początkowo należało do Wielkiego Księstwa Litewskiego, a od czasów Unii Lubelskiej - do Korony. Stolicą pozostał do rozbiorów. Wiek XVI to okres największego rozkwitu miasta. Na początku XVII wieku w Drohiczynie były trzy kościoły, pięć cerkwi i cztery klasztory, w tym dwa katolickie. W mieście istniał także szpital, apteka i szkoła.

Okresowi pomyślnego rozwoju kres położył "potop" szwedzki. W XVIII wieku odnowiono, odbudowano lub wybudowano drohiczyńskie kościoły i klasztory. Najcenniejsze zachowane do dziś zabytki mają właśnie XVIII wieczny wystrój. Pozbawiony dawnej świetności Drohiczyn zasłynął w tym okresie ze wspaniałych szkół: szkółki prowadzonej przez franciszkanów i jezuickiego Collegium Nobilium.
XIX wiek to dla miasta okres upadku. Drohiczyn przekształcił się w prowincjonalne miasteczko bez perspektyw rozwoju, oddalone od nowych szlaków komunikacyjnych. Liczba mieszkańców z około 2000 w 1775 roku zmniejszyła się do 835 w 1857 roku. Na początku XX wieku napływ ludności żydowskiej sprawił, iż liczba jej wzrosła ponownie do 2000. Podczas I i II wojny światowej, Drohiczyn po raz kolejny zostaje niszczony i po raz kolejny odbudowany.

Wrażenie robi położony kilkanaście kroków od dawnego rynku - kościół o szerokiej przysadzistej fasadzie, z potężną wieżą - dzwonnicą, gdy wyłowisz wzrokiem z oddali jakieś inne stare świątynie, gdy podejdziesz na środek skwerku, gdzie stoi obelisk przypominający o, bez mała, tysiącletnim istnieniu grodu - Drohiczyn nad Bugiem wyda ci się ciekawy, intrygujący. Ale najlepiej zrobisz, jeśli wsiądziesz do kajaka, gondoli lub turystycznego stateczku "Drohiczyn" i ku miastu poprowadzi cię Bug. Tak jak około 1900 roku doprowadził Zygmunta Glogera, historyka, archeologa i etnografa, późniejszego prezesa Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego: "Woda bugowa, ani tak przezroczysta jak w Narwi, ani tak mętna i biała jak w Wiśle, podobna jest najwięcej do nienowej. Gdyśmy przepłynęli właśnie przez las(...), ukazał nam się panujący nad okolicą z daleka jakiś gród okazały. Takie złudzenie robi Drohiczyn, położony na wyżynie." Możesz też przyjść pieszo, z południa, od Łysowej i Korczewa, szlakiem, który przemierzał Stefan Żeromski: "Wczoraj odbyłem(...) wycieczkę do Drohiczyna (...)- zanotował pod datą 23 czerwca 1890 r. w "Dziennikach": "Miło było jechać zbożami, nie skoszonymi jeszcze łąkami, błoniem niezmiernym nad Bugiem(...) Za ostatnimi wzgórzami, okrytymi szlacheckimi "zagonami", a zasianymi hreczką przeważnie, dał się widzieć nareszcie Bug, wytaczający się jak wąż niebieski z głębin leśnych. Drohiczyn z daleka robi wrażenie dużego miasta. Widać cztery kościoły, jakąś ogromną, dwupiętrową kamienicę na froncie...Przeprowadziliśmy się promem pod miastem z końmi i bryką." Tym samym szlakiem poprowadzil Żeromski Piotra Rozłuckiego z "Urody życia": "Nad wieczorem zakurzony pojazd przeciąwszy w poprzek całe to nieme Podlasie znalazł się w nadbużańskiej dolinie, wśród pięknych lasów i rozległych łąk. W dali na wzgórzu było widać jakby miasto ogromne, najeżone od wież i gmachów."
Niewiele się od tamtych czasów zmieniło. Lasów jest mniej, ale Bug po staremu kreśli łuki na zieleni łąk, tylko brakuje promu, który łączył dwa brzegi: lewy, niski i płaski, z prawym, wysokim i stromym, urwistym i całkiem pionowym tam, gdzie nurt rzeki powoli, lecz wytrwale i skutecznie podmywał drohickie grodzisko - Górę Zamkową. Gdy staniesz w dole, dojdziesz do wniosku, że mieli rację dawni wędrowcy: od górującego nad dolina Bugu Drohiczyna bije jakiś majestat...
Miasteczko pełni funkcje usługowo-handlowe dla mieszkańców okolicznych wsi. Od 1991r. Drohiczyn jest stolicą diecezji drohiczyńskiej i siedzibą biskupa. Jest miastem mającym swoich patriotów, pamiętających o bogatej przeszłości grodu i jej świadectwach, których znaczna liczba jest eksponowana w tutejszym muzeum regionalnym, prowadzonym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Jest zarazem miastem, które myśli o swojej młodzieży: nowo wybudowany kompleks szkolny - liceum ogólnokształcące, gimnazjum i szkoła podstawowa, przeniesione z budynku klasztoru pofranciszkańskiego, Wyższe Seminarium Duchowne przy dawnym budynku Collegium Nobilium.
Drohiczyn jest wreszcie miastem z przyszłością turystyczną, bo przecież uroda Bugu i nadbużańskiej skarpy w niczym nie ustępuje krasie krajobrazu na przykład Kazimierza nad Wisłą, a zabytków, pomników niegdysiejszej świetności grodu też tu nie brak.
Do Drohiczyna przyjeżdża się dla wąskich uliczek, zabytkowych kościołów i cerkwi, na rower lub długie spacery. Na miejscu jest małe Kino "Daniel". Latem można wynająć statek i popływać po Bugu.

Atrakcje turystyczne

W Drohiczynie znajdują się:

 • Muzeum regionalne (zbiory archeologiczne i etnograficzne), ul. Kopernika 9a tel. (085) 6557069; ekspozycje stałe: archeologia, etnografia, malarstwo, rzeźba oraz wystawy sezonowe zmienne. Muzeum pod opieką Ośrodka Kultury - Dyrektor Urszula Tomasik.
 • Muzeum Diecezjalne; ul Kraszewskiego 4 (085) 65578344 lub 6565786 Kustosz: ks. Eugeniusz Borowski Zbiory mieszczą się w kilku salach. Jest wśród nich sala papieska - z fotelem, na którym w 1999 roku zasiadł w Drohiczynie Jan Paweł II, z obrazami, pamiątkowymi medalami i monetami, okolicznościowymi znaczkami i pocztówkami. W innych salach można zobaczyć argentalia, czyli przedmioty ze srebra: kielichy, relikwiarze, monstrancje (a wśród nich wspaniałe zdobne monstrancje Jabłonowskich, Sapiehów, Radziwiłłów), pacyfikały, tace, lichtarze. Na specjalnych stojakach pysznią się bogato zdobione i haftowane ornaty, a w gablocie pastorały: kandydata na ołtarze biskupa Zygmunta Łozińskiego i papieża Piusa XII. Można też obejrzeć zabytkowe rzeźby i obrazy, a także oryginalne dokumenty królewskie podpisane przez Władysława IV, Jana Kazimierza i Augusta II.
 • Góra Zamkowa - dawne grodzisko, dziś wspaniały punkt widokowy na Dolinę rzeki Bug
 • Katedra Świętej Trójcy usytuowana na skarpie nad Bugiem. Pochodzi z XVII- XVIII w. oraz położony obok dawny klasztor jezuitów z kolegium z lat 1661- 1710.
 • Kościół pofranciszkański (z przełomu XVII i XVIII w.) z zespołem klasztornym
 • Kościół i klasztor Sióstr Benedyktynek (z XVIII w.)
 • Cerkiew pw. Mikołaja Cudotwórcy z XIX w.
 • kopiec - usypany w miejscu sprawowania nabożeństwa ekumenicznego w dniu 10 czerwca 1999 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II;
 • lądowisko papieskie - w miejscu lądowania śmigłowca przewożącego Jana Pawła II ustawiono kamień z tablicą upamiętniającą to wydarzenie.

Usługi dla turystów

Baza noclegowa w Drohiczynie i jego okolicach. Noclegi znaleźć można w prywatnych kwaterach - aktualna informacja na stronie www.drohiczyn.pl w zakładce TURYSTYKA.

 • Restauracja i noclegi "U Ireny", ul.Ciechanowiecka 6 (tel. 085 655 70 18 lub 509 377 093, e-mail: drohiczyn@irexpol.pl, www.drohiczynuireny.pl). Obiekt położony w centrum Drohiczyna, niedaleko stacji PKS. Dysponuje 6 pokojami 2 i 3-osobowymi z możliwością dostawki. Można tu także wypożyczyć rower (odpłatnie) i grilla. Noclegi kosztują od 35 zł za osobę, powyżej 7 dni cena do negocjacji. Śniadanie i kolacja kosztują od 10 zł, danie obiadowe od 15 zł. Przy pobycie minimum 7 dni zniżka 10 proc. Posiłki: kuchnia regionalna np. baba ziemniaczana, kiszka, kartacze.
 • u pp. Kosieradzkich (kol. Bujaki)
 • pp. Senczynów (kol. Drohiczyn),
 • pp. Niewiarowskich (Miłkowice Janki)
 • "LEŚNICZÓWKA" - domek całoroczny - samodzielny dla 4-6 osób. Można przyjechać np. z namiotem lub przyczepą gdyż dom stoi na polanie. Dostępne jest miejsce biwakowe oraz możliwość podłączenia energii do przyczepy. Można przybyć do niego z końmi lub zwierzętami domowymi. Dla koni jest stodoła, w której docelowo zostaną zrobione boksy. W domu jest łazienka z pełnym wyposażeniem. Miejsce jest szczególnie polecane pisarzom, malarzom czy naukowcom do obcowania z przyrodą - wiele ptactwa i zwierząt, bliska odległość do rzeki nad którą raj znajdą wędkarze. Kontakt: Robert Wawrzyniak tel. 0608000517, 0608000512, 022 758 30 15, 022 586 33 48, e-mail robert@investmentsgroup.net;
 • "DOM NA SKARPIE" - Grażyna Adamczuk, ul. Piłsudskiego 37, tel. 0602730883 (kategoryzacja) basen w ogrodzie, własna kuchnia. Drugi dom "Skarpa" 26 miejsc (szczególnie polecamy na "zielone szkoły", plenery malarskie, fotograficzne itp.), rowery, 12 kajaków.
 • "STANLEY-RANCZO" - Lucyna Niewiarowska, Miłkowice Janki 2; Kwatera agroturystyczna z kategoryzacją (1 słoneczko), - liczba miejsc: 12, pokoje z łazienkami; tel. 085 655 10 19, Strona internetowa
 • Mieczysław Kiszko - tel. (0-85) 65-57-309 (cały rok) - 8 miejsc
 • Gospodarstwo "U Tereski", ul. Szmita 22, tel. (0 85) 655 73 95, oferuje 30 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 8- osobowych, kuchnię do dyspozycji gości, ogród z możliwością urządzenia ogniska i grilla oraz parking. Za noc trzeba tu zapłacić 25 zł od osoby, całodzienne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja) kosztuje 20 zł, samo śniadanie 5 zł (własne wyroby, wędliny, mleko, ser - kuchnia regionalna); www.drohiczynnoclegi.republika.pl.
 • Grażyna Markiewicz, ul. Różyckiego 18 (domek) tel. (085) 6557112, można zabierać zwierzęta. Do dyspozycji gości duże podwórko, ogród, grill, domowe żywienie ("nadbużańskie zaguby").
 • Wasilew Szlachecki - Frankopol, Motel Joker, 08-307 Repki, tel. (0 85) 655 80 20, www.motel-joker.pl, e-mail: motel@motel-joker.pl. Położony 7 km od Drohiczyna, w malowniczej okolicy, nad Bugiem. Serwuje danie kuchni polskiej, organizuje także bankiety i przyjęcia. Za obiad składający się z dwóch dań trzeba zapłacić około 25- 35 zł. Na terenie motelu znajduje się także ujeżdżalnia i szkółka jeździecka.
 • Małgorzata Grajewska - tel. (0-85) 65-57-529 (cały rok) 9 miejsc
 • Kazimierz Chlebiński - tel. (0-85) 65-57-032 (cały rok) - 7 miejsc
 • Lucyna Słomczyńska, tel. (0-85) 65-57-396. - 9 miejsc noclegowych. Oferta aktualna cały rok.
 • Maria Chlebińska, tel. (0-85) 65-57-188. - 6 miejsc noclegowych, oferta na lato.
 • "NAD JEZIORKIEM" - Beata i Michał Zabokrzeccy - Chrołowice, tel. (0-85) 65-57-160. Gospodarstwo agroturystyczne, cały rok, 9-10 osób. Gospodarstwo położone nad malowniczym starorzeczem na skraju lasu. Domowa kuchnia i inne atrakcje. www.nadjeziorkiem.eu
 • Jadwiga Motel, tel. (0-85) 65-57-021; 9 miejsc noclegowych. Oferta aktualna cały rok.
 • Mieczysław Kiszko, tel. (0-85) 65-57-309; 8 miejsc noclegowych. Oferta aktualna cały rok.
 • Beata i Michał Zabokrzeccy, Chrołowice 15, tel. (0-85) 65-57-160, 0606 974 433; 8 miejsc noclegowych, aneks kuchenny. Oferta aktualna cały rok.
 • "BAJKA" Teresa Pietrzak, tel. (0-85) 655 71 20, kom. 0503 701 196; - 13 miejsc noclegowych w pokojach: 1,2,3 os., aneks kuchenny, salon. Strona internetowa
 • Eulalia Kiszko - tel. (0-85) 65-57-909, Miejsc noclegowych - 5 (domek po drugiej stronie rzeki Bug, podróż łodzią z właścicielką lub dojazd samochodem od strony Mogielnicy). Oferta aktualna całe lato.
 • Szczepan Kamiński, tel. (0-85) 65-57-430 lub 65-57-379 - 5 miejsc noclegowych. Oferta aktualna cały rok. strona internetowa
 • Jadwiga Senczyno, tel. (0-85) 65-57-589, kom. 0513730812; 10 miejsc noclegowych, domek w lesie, kuchnia regionalna, własne produkty, konie, strona internetowa
 • Internat Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach, tel./fax: (085) 65-51-411. Miejsc noclegowych 110.
 • Dom św. Antoniego, ks. Paweł Anusiewicz tel.0-85 6565782, ul. Kraszewskiego 4 (były internat LO) schronisko dla 60 osób.
 • Elżbieta i Stanisław Kosieradzcy, Kol. Bujaki 51, tel. (0-85) 655 74 72, 0 501 652 776. 14 miejsc noclegowych, aneks kuchenny, całodzienne wyżywienie, własne wypieki. Oferta aktualna cały rok.
 • Teresa Kiszko, tel. (0-85) 65-57-395; 30 miejsc noclegowych. Oferta aktualna cały rok.
 • Dariusz Markiewicz, tel. (085) 6557112; 5 miejsc noclegowych. Obiekt całoroczny.
 • Nina Warszycka, tel. (085) 6557621, 503675694. Dom nad rzeką, więcej informacji na stronie..
 • Janina Pietrzak, tel. (0-85) 65-57-009; 5 miejsc noclegowych. Oferta aktualna cały rok.
  strona internetowa
 • Elżbieta Mackiewicz, tel. (085) 6557017, 506058213, 606801733 - pokoje 2 i 3 osobowe, 3 pokoje z łazienkami, 2 pokoje z łazienkami w korytarzu do wyłącznej dyspozycji gości. Posiłki na życzenie gości.
 • Gillis Winderickx, tel/fax (022) 6256532 - domek z kominkiem dla 2-6 osób, położony na skarpie z widokiem na Bug. Więcej informacji..
 • Wypożyczalnia sprzętu wodnego - Karczma "STARA BAŚŃ", tel. 050643472

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

ul. Warszawska 51 lok. 7
17-312 Drohiczyn, woj. Podlaskie